הכוח שבמשוב מפורט במבחני מתמטיקה

מבחנים במתמטיקה: למה אנחנו באמת מתכוונים?

מבחני מתמטיקה הם כלי הערכה חשובים, אך פעמים רבות הם נתפסים ככלי קר ומנוכר. לרוב, הם מורכבים ממספר שאלות סגורות המייצרות ציון מספרי. ציון זה, למרות שהוא נותן תמונה כללית של ביצועי התלמיד, אינו מספיק כדי להבין לעומק את ההבנה והשליטה בחומר הנלמד.

הורים ותלמידים רבים מוצאים את עצמם מבולבלים לנוכח ציון המבחן. מה באמת אומר הציון? האם הוא משקף חוסר הבנה בסיסית בנושא מסוים, או שמא התלמיד פשוט לא הצליח להתמקד בזמן המבחן? כאן נכנסת לתמונה ההערכה המילולית.

הערכה מילולית ומשוב מקדם

מחקרים בתחום החינוך מראים כי משוב מפורט ומקיף יכול להיות משמעותי הרבה יותר מציון מספרי בלבד. מחקריה של רות בטלר מהאוניברסיטה העברית, הראו כי משוב מילולי ללא ציון הוא בעל השפעה רחבה יותר על המוטיבציה הפנימית של התלמיד מאשר משוב עם ציון.
משוב כזה מאפשר לתלמיד להבין את החוזקות והחולשות שלו בצורה ברורה ומפורטת, ומספק כלים ומסלולים לשיפור והתקדמות.

הערכה מילולית מציעה לתלמידים פרספקטיבה רחבה יותר על ביצועיהם. היא מעניקה להם הבנה מעמיקה של תחומי ההצלחה והאתגרים, ומכוונת אותם בצורה ברורה איך לשפר את עצמם. בנוסף, משוב כזה מעודד מוטיבציה פנימית – כאשר תלמיד מרגיש שהמורה מכיר במאמציו ומכוון אותו לשיפור, הוא נוטה להיות יותר מחויב לתהליך הלמידה ולהשקיע יותר זמן ומאמץ.

בתמונה למטה, תוכלו לראות דוגמא למשוב שיצרה המורה הדס עזרא מבית ספר יסודי שאני מלווה. היא הכינה את המשוב עבור תלמידיה לאור מבחן מסכם של כיתה ד’. הדס רצתה לתת תמונה מלאה ומקיפה לתלמידיה ולהוריהם בכל אחד מהנושאים הנלמדים ולהראות את סקלת מידת השליטה שלהם בכל נושא.
לצד זה, הדס רשמה גם הערכה מילולית בראש הדף, וכך סיפקה משוב מקיף ומפורט.

המשוב ככלי לתכנון הוראה דיפרנציאלית

עבור המורה, המשוב המילולי אינו רק כלי להערכת התלמידים, אלא גם כלי חשוב לתכנון ההוראה. כאשר המורה מקבל תמונה ברורה ומפורטת של החוזקות והחולשות של כל תלמיד, הוא יכול לתכנן את ההוראה בצורה דיפרנציאלית יותר. כך, ניתן להתאים את ההוראה לצרכים הייחודיים של כל תלמיד ותלמידה, ולא להסתפק בגישה כללית שמתאימה לכולם, וזה בדיוק מה שעשתה הדס. לאור המשוב שסיפקה לכל תלמיד היא בנתה תכנית התערבות ממוקדת לימים האחרונים של סוף השנה וכך הכינה תכנית עבודה מדוייקת עבור כיתתה.

עקרונות למשוב אפקטיבי

כדי שהמשוב יהיה אפקטיבי, חשוב שהוא יהיה:

  1. מפורט ומקיף: יש לפרט את החוזקות והחולשות של התלמיד בצורה ברורה.
  2. ממוקד ומכוון מטרה: יש להצביע על התחומים בהם יש צורך בשיפור ולספק כלים פרקטיים כיצד לשפר.
  3. חיובי ומעודד: יש להקפיד לשבח את התלמיד על המאמצים וההישגים, ולעודד אותו להמשיך להשקיע ולהתקדם.
  4. מותאם אישית: המשוב צריך להיות מותאם לצרכים הייחודיים של כל תלמיד, ולתת מענה לאתגרים הספציפיים שלו.

לסיכום

המשוב המילולי הוא כלי חינוכי רב עוצמה, שמסוגל לשנות את חוויית הלמידה של התלמידים. כאשר אנו מעניקים לתלמידים משוב מפורט ומקיף, אנו מספקים להם את הכלים להתפתח ולהתקדם. במקביל, המשוב המילולי משמש ככלי למורה בתכנון ההוראה וביצירת סביבת למידה מותאמת אישית.

אשמח לשמוע איך אתם משתמשים במשובי מבחנים, מוזמנים לשתף בתגובות

לשיתוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן